Mire figyeljünk az ősz beköszöntével

Őszi időjárás, figyeljünk jobban!

Az elmúlt hetekben, igencsak lehűlt az időjárás, ez sok veszélyt is rejt magában! Most összeszedtük tűzoltó szemszögből azokat az apróságokat melyekre, ha nagyobb figyelmet fordítunk, számos tragédiát előzhetünk meg!


Beköszöntött a fűtésiszezon

  • A hideg évszak kezdetén ellenőriztessük kéményünk épségét. Számos riasztást kapunk a fűtési időszakban a rossz állapotú kéményeknek köszönhetően. Legnagyobb veszélyt a visszaáramló CO (szén-monoxid) valamint a kéménytüzek jelentik. A kéményseprő szolgáltatás egyébként teljesen díjmentes hazánkban, így érdemes mielőbb felkeresni az illetékes hatóságot.

  • Szerezzünk be CO érzékelőt. A szén-monoxid tökéletlen égés során keletkezik és rendkívül mérgező, belélegzése halált okoz. Legnagyobb veszélye, hogy színtelen, szagtalan, semmi nem hívja rá fel a figyelmet. Kivéve a JÓ MINŐSÉGŰ riasztókészüléket. (Az OKF által is elfogadott készülékek listája az interneten elérhető). Ha mégis bekövetkezne a mérgezés azonnal szellőztetni kell a helyiséget és mielőbb elhagyni azt.

  • Ne tüzeljünk nedves fával és bútorokkal. Ezen anyagok égetése során a kémény belső felszínén égéstermék rakódik le, mely szűkíti is a kiáramló füst útját, valamint képes újra meggyulladni, így kéménytüzet okozva.

  • Távolítsuk el kazánunk, kályhánk környezetéből az éghető anyagokat. Az égéstérből kipattanó szikra könnyűszerrel okozhat nagyobb tüzet a vártnál.

  • Tartsunk otthon kézi tűzoltó készüléket. Ezen eszköz csupán párezer forintba kerül, az általa megmentett érték azonban több millió forint is lehet.


Megváltoztak az útviszonyok


  • Készítsük fel autónkat a lassan beköszöntő télies útviszonyokra. Töltsük fel téli ablakmosó folyadékkal autónk tartályát, győződjünk meg a fékek megfelelő működéséről, ellenőrizzük a gumiabroncsok nyomását és mintázatát. Ha az előrejelzések alapján tartósan 7 C alatti hőmérséklet várható, szereltessünk téligumit a járművekre.

  • Megnövekszik a féktávolság. A látható csapadék mellett a gyakori páralecsapódások is csúszóssá tehetik az úttestet. Főleg a kora reggeli, hajnali órákban kell ezzel a jelenséggel számolni, akár méterről méterre, lokálisan is. Ez azt jelenti, hogy hiába tudtunk bevenni egy kanyart az általunk megválasztott sebességgel, a következő kanyarban váratlanul lecsapódó nedvesség ezt már nem fogja lehetővé tenni. Vezessünk lassabban a kanyarokban.

  • Vegyük figyelembe a fák hulló leveleit. Ugyan apróságnak tűnhet, azonban a lehulló, esőáztatta lombozat a fékutat nagyban megnövelheti, így egy nyári időben veszélytelen manőver az őszi-téli időszakban akár balesettel is végződhet.

  • Induljunk el korábban a tervezettnél. A jelentősen romló útviszonyokat nem tudjuk befolyásolni, azonban ha több időt hagyunk magunknak a munkába érkezésre, akkor a sebesség csökkentésével nagyobb biztonságban tudhatjuk magunkat és szeretteinket is!

  • Nappali menetjelző helyett tompított fényszórót használjunk. Sok mai autó el van látva nappali mentjelző világítóberendezéssel, azonban ez csak az autó elején található meg, hátul nem leszünk láthatóbbak! Sok balesetet a nem megfelelően kivilágított járművek okoznak, pedig csak egy mozdulat lenne felkapcsolni a tompított fényszórót! A KRESSZ is kötelezővé teszi rossz látási körülmények esetén még lakott területen belül is ennek használatát!

  • Sűrű ködben, havazásban használjuk a ködlámpát, de indokolatlanul ne. Ugyan ködlámpa a neve, de a KRESSZ alapján sűrű havazásban is szükséges használata! Ha a látási körülmények megkívánják, használjuk, ellenkező esetben viszont inkább óvakodjunk tőle, hiszen zavaró lehet autóstársainknak!

  • Megnövekedik a vadak aktivitása. A szarvasbőgés jellemzően augusztus és szeptember hónapokra tehető, a vaddisznók párzási ideje azonban éppen októberben kezdődik. Ebben az időszakban az állatok fokozott veszélyt jelentenek az autósforgalomra, így közlekedjünk körültekintőbben a megszokottnál!


Jegesednek a fák, épületek

  • Metsszük vissza útmelletti fáinkat. A télen lehulló hó és ónoseső a fák ágaira fagyva gyakran okozzák az ág leszakadását. Ez természetesen balesetveszélyes, így ha előre gondolkodunk könnyen megelőzhetjük a bajt.

  • A fák, bokrok őszi visszavágása a tűzoltójárművekkel való közlekedést is megkönnyíti, főleg a szűk, Mecseki utcákon. Tegyünk azért, hogy ne ismétlődhessen meg a Pécs-patacsi tragédia.

Adjunk utat így is a kéklámpásoknak!